Teoria o czarnej dziurze

Stephen Hawking to jeden z największych umysłów dzisiejszego świata. To człowiek, który był wspaniałym naukowcem – brytyjskim fizykiem, kosmologiem, fizykiem teoretykiem. Urodzony w 1942 piął się bardzo szybko po wszystkich stopniach edukacji. Chyba nikogo nie zdziwi fakt, że ten jeden z największych i najbardziej genialnych umysłów studiował na Uniwersytecie Oksfordzkim. Miał studiować matematykę, ale w tamtych czasach nie można było liczyć na oddzielny kierunek w tym względzie. Hawking poszedł więc na nauki przyrodnicze, gdzie w szczególności interesował się głównie termodynamiką, teorią względności i mechaniką kwantową. Naukowiec zmarł 14 marca 2018 roku w Cambridge w Wielkiej Brytanii. Wiele osób się dziwi, że człowiek który od ponad 40 lat cierpiał na stwardnienie zanikowe boczne przeżył tak długi czas. Chorobę rozpoznano u niego w wieku 21 lat. Wtedy lekarze dawali mu około dwóch do trzech lat życia. Jak się okazało – nie mieli racji. Pomimo tego, że choroba postępowała, to Hawking żył i pracował. Doczekał się nawet dwóch żon i potomstwa. Wśród jego największych czynów było opublikowanie w 1974 roku teorii Hawkinga, która mówiła o czarnych dziurach, jakie można znaleźć w kosmosie. Według niego czarne dziury mogłyby emitować promieniowanie. Hawking pozostawił po sobie nie tylko teorię, ale wspaniałe książki, które do dzisiaj rozchwytywane są przez wiele osób.

“Czarne dziury”

Coś na czym Hawking znał się jak nikt inny. Czy czarne dziury są w stanie przenieść nas do innego świata? Tego w swojej książce próbuje dowieść autor. Warto zapoznać się z dwoma wspaniałymi esejami, jaki Hawking wygłosił w BBC na początku 2016 roku. Czy Stephen Hawking zgadzał się z teorią Einsteina? Czym jest horyzont zdarzeń i osobliwości? Osoby, które nie miały do tej pory do czynienia z astrofizyką zrozumieją, że ten świat jest równie wspaniały i fascynujący. Dzięki temu co mówi autor można zrozumieć wiele rzeczy, które czasem wydają nam się zupełnie irracjonalne. Warto zajrzeć do tej wspaniałej książki.

“Krótka historia czasu”

Książka, która ukazała się na rynku w 1988, jest jedną z najpopularniejszych książek z gatunku literatura popularnonaukowa. Dlaczego? Ponieważ Hawking mówi tutaj o fizyce jak o czymś prostym i mało skomplikowanym. Wiele osób nie mogło wyjść z podziwu, że człowiek, który zmaga się z nieuleczalną chorobą, potrafi tak wspaniale i jawnie opowiadać o fizyce. Z jego słów przebija wielka pasja do tematu, który pochłania go aż do samego dna.

Książka zdjęcie utworzone przez Racool_studio - pl.freepik.com